BSOC 2014

Temple Newsam

16th November 2014

Fastest Splits by Course

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B10

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (219)     0:29  Zac Hudd NORTON               B10        0:29  Zac Hudd NORTON             B10  
 2 (168)     0:22  Jake Chapman BANCHO           B10        0:51  Jake Chapman BANCHO         B10  
 3 (193)     1:31  Alastair Thomas COCKER        B10        2:27  Alastair Thomas COCKER      B10  
 4 (166)     0:54  Zac Hudd NORTON               B10        3:21  Alastair Thomas COCKER      B10  
 5 (224)     0:44  Alastair Thomas COCKER        B10        4:05  Alastair Thomas COCKER      B10  
 6 (211)     0:29  Zac Hudd NORTON               B10        4:34  Alastair Thomas COCKER      B10  
 7 (181)     1:50  Zac Hudd NORTON               B10        6:27  Alastair Thomas COCKER      B10  
 8 (221)     1:16  Alastair Thomas COCKER        B10        7:43  Alastair Thomas COCKER      B10  
 9 (225)     0:40  Alastair Thomas COCKER        B10        8:23  Alastair Thomas COCKER      B10  
10 (226)     0:51  Alastair Thomas COCKER        B10        9:14  Alastair Thomas COCKER      B10  
11 (227)     0:59  Alastair Thomas COCKER        B10       10:13  Alastair Thomas COCKER      B10  
12 (208)     0:52  Alastair Thomas COCKER        B10       11:05  Alastair Thomas COCKER      B10  
13 (195)     1:57  Alastair Thomas COCKER        B10       13:02  Alastair Thomas COCKER      B10  
14 (202)     0:34  Jake Chapman BANCHO           B10       13:36  Alastair Thomas COCKER      B10  
15 (198)     0:57  Zac Hudd NORTON               B10       14:39  Alastair Thomas COCKER      B10  
16 (217)     0:25  Zac Hudd NORTON               B10       15:07  Alastair Thomas COCKER      B10  
17 (228)     0:45  Zac Hudd NORTON               B10       15:53  Alastair Thomas COCKER      B10  
18 (204)     0:27  Alastair Thomas COCKER        B10       16:20  Alastair Thomas COCKER      B10  
19 (192)     0:42  Alastair Thomas COCKER        B10       17:02  Alastair Thomas COCKER      B10  
Finish       0:26  Harry Fox TORQUA              B10       17:30  Alastair Thomas COCKER      B10  
            17:10  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B11

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (219)     0:30  Aiden Rigby YARMSC            B11        0:30  Aiden Rigby YARMSC          B11  
 2 (229)     1:25  Matthew Hartland WALTON       B11        1:55  Matthew Hartland WALTON     B11  
 3 (187)     1:44  Aiden Rigby YARMSC            B11        3:41  Aiden Rigby YARMSC          B11  
 4 (184)     3:43  Matthew Hartland WALTON       B11        7:53  Matthew Hartland WALTON     B11  
 5 (174)     1:52  Aiden Rigby YARMSC            B11        9:58  Matthew Hartland WALTON     B11  
 6 (206)     2:10  Aiden Rigby YARMSC            B11       12:18  Matthew Hartland WALTON     B11  
 7 (230)     0:31  Nicholas Wilson GROBY         B11       12:56  Matthew Hartland WALTON     B11  
 8 (180)     3:17  Tim Harrison THEPER           B11       16:20  Aiden Rigby YARMSC          B11  
 9 (173)     1:51  Aiden Rigby YARMSC            B11       18:11  Aiden Rigby YARMSC          B11  
10 (170)     1:55  Nicholas Wilson GROBY         B11       20:08  Aiden Rigby YARMSC          B11  
11 (162)     0:43  Tim Harrison THEPER           B11       20:53  Aiden Rigby YARMSC          B11  
12 (207)     1:05  Aiden Rigby YARMSC            B11       21:58  Aiden Rigby YARMSC          B11  
13 (192)     0:22  Josh Partridge HEDING         B11       22:21  Aiden Rigby YARMSC          B11  
Finish       0:26  Tim Harrison THEPER           B11       22:49  Aiden Rigby YARMSC          B11  
            21:34  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B12

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (219)     0:32  Noah Howlett QUEEN            B12        0:32  Noah Howlett QUEEN          B12  
 2 (172)     0:34  Noah Howlett QUEEN            B12        1:06  Noah Howlett QUEEN          B12  
 3 (229)     1:00  Stephen Elkington KENILW      B12        2:13  Ruaridh Mon-Williams ILKLEY B12  
 4 (187)     1:42  Ruaridh Mon-Williams ILKLEY   B12        3:55  Ruaridh Mon-Williams ILKLEY B12  
 5 (223)     5:00  Matthew Fellbaum FALLIB       B12        9:48  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
 6 (175)     1:45  Matthew Fellbaum FALLIB       B12       11:33  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
 7 (183)     1:14  Jake Belsten TORQUA           B12       13:17  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
 8 (178)     1:39  Tom Barber DELISL             B12       15:05  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
 9 (179)     2:29  Noah Howlett QUEEN            B12       18:09  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
10 (221)     2:04  Matthew Fellbaum FALLIB       B12       20:13  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
11 (173)     2:44  Matthew Fellbaum FALLIB       B12       22:57  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
12 (197)     1:22  Matthew Fellbaum FALLIB       B12       24:19  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
13 (162)     0:59  Ruaridh Mon-Williams ILKLEY   B12       25:18  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
14 (169)     0:54  Sam Peat TORQUA               B12       26:19  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
15 (192)     0:34  Dom Cook TORQUA               B12       26:56  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
Finish       0:25  Stephen Elkington KENILW      B12       27:24  Matthew Fellbaum FALLIB     B12  
            24:57  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B13

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (171)     0:37  Jake Field HYMERS             B13        0:37  Jake Field HYMERS           B13  
 2 (172)     0:53  Michael Hallett WELLSW        B13        1:32  Michael Hallett WELLSW      B13  
 3 (229)     0:57  Michael Hallett WELLSW        B13        2:29  Michael Hallett WELLSW      B13  
 4 (187)     1:45  Barnaby Huthwaite CLAYES      B13        4:43  Barnaby Huthwaite CLAYES    B13  
 5 (221)     4:34  Adam Bartlett UVHS            B13        9:19  Adam Bartlett UVHS          B13  
 6 (174)     2:34  Sol White LANCRG              B13       12:21  Adam Bartlett UVHS          B13  
 7 (223)     0:50  Edward Broadberry KINGHE      B13       13:25  Adam Bartlett UVHS          B13  
 8 (178)     2:16  Sol White LANCRG              B13       17:25  Jack Smith NOTTIN           B13  
 9 (177)     1:09  Michael Hallett WELLSW        B13       19:03  Jack Smith NOTTIN           B13  
10 (209)     1:51  Michael Hallett WELLSW        B13       21:25  Jake Field HYMERS           B13  
11 (176)     0:55  Sol White LANCRG              B13       22:23  Jake Field HYMERS           B13  
12 (183)     1:29  Barnaby Huthwaite CLAYES      B13       24:12  Jack Smith NOTTIN           B13  
13 (179)     1:03  Michael Hallett WELLSW        B13       25:47  Jake Field HYMERS           B13  
14 (205)     0:52  Michael Hallett WELLSW        B13       26:41  Jake Field HYMERS           B13  
15 (180)     3:06  Michael Hallett WELLSW        B13       30:20  Jack Smith NOTTIN           B13  
16 (173)     2:05  Sol White LANCRG              B13       32:47  Jack Smith NOTTIN           B13  
17 (202)     1:15  Adam Bartlett UVHS            B13       34:04  Jack Smith NOTTIN           B13  
18 (170)     0:40  Edward Broadberry KINGHE      B13       35:00  Adam Bartlett UVHS          B13  
19 (162)     0:41  Michael Hallett WELLSW        B13       35:46  Jack Smith NOTTIN           B13  
20 (169)     0:52  Michael Hallett WELLSW        B13       36:49  Jack Smith NOTTIN           B13  
21 (192)     0:29  Andy Smith CLAYES             B13       37:31  Jack Smith NOTTIN           B13  
Finish       0:24  Andy Smith CLAYES             B13       38:00  Jack Smith NOTTIN           B13  
            31:17  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B5

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (213)     0:26  Harrison Dixey STANDR         B5         0:26  Harrison Dixey STANDR       B5   
 2 (214)     0:22  Harrison Dixey STANDR         B5         0:48  Harrison Dixey STANDR       B5   
 3 (215)     1:01  J Hartnup & W Press STANDR    B5         1:10  Archie MacPherson STANDP    B5   
 4 (167)     0:28  Zac Poter STANDR              B5         1:46  Archie MacPherson STANDP    B5   
 5 (200)     0:20  T Leader & B Partridge STANDR B5         2:08  Archie MacPherson STANDP    B5   
 6 (185)     0:55  George Jobe BARNAR            B5         4:19  Harrington Leake STPAUL     B5   
 7 (186)     0:43  Oliver Prince STANDR          B5         5:12  Harrington Leake STPAUL     B5   
 8 (187)     0:50  Zac Poter STANDR              B5         6:20  Harrington Leake STPAUL     B5   
 9 (166)     0:25  Jonathan Ambler STJOCO        B5         6:46  Harrington Leake STPAUL     B5   
10 (165)     0:52  Zac Poter STANDR              B5         7:59  Harrington Leake STPAUL     B5   
11 (164)     0:57  Harrison Dixey STANDR         B5         9:17  Harrington Leake STPAUL     B5   
12 (163)     0:36  Harrison Dixey STANDR         B5        10:05  Harrington Leake STPAUL     B5   
13 (161)     0:36  Zac Poter STANDR              B5        10:49  Harrington Leake STPAUL     B5   
14 (212)     1:06  Zac Poter STANDR              B5        12:34  Harrington Leake STPAUL     B5   
15 (192)     0:27  William Downing OAKRID        B5        13:10  Harrington Leake STPAUL     B5   
Finish       0:34  Thomas Martin STANDR          B5        13:46  Harrington Leake STPAUL     B5   
            10:38  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B6

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (213)     0:26  Liam Polley STANDR            B6         0:26  Liam Polley STANDR          B6   
 2 (214)     0:22  Oliver Pringle STANDR         B6         0:49  Liam Polley STANDR          B6   
 3 (215)     0:55  Douglas Tiffany SWINNO        B6         2:00  Charlie Rennie LEICES       B6   
 4 (167)     0:29  Peter Markham BOURN           B6         2:33  Charlie Rennie LEICES       B6   
 5 (200)     0:16  Reid Haughin ORMSGI           B6         2:57  Charlie Rennie LEICES       B6   
 6 (185)     0:52  Sam Crawshaw HINCH            B6         3:51  Charlie Rennie LEICES       B6   
 7 (186)     0:45  Sam Crawshaw HINCH            B6         4:40  Charlie Rennie LEICES       B6   
 8 (187)     0:52  Charlie Rennie LEICES         B6         5:32  Charlie Rennie LEICES       B6   
 9 (188)     0:38  Sam Crawshaw HINCH            B6         6:13  Charlie Rennie LEICES       B6   
10 (189)     0:14  Sam Crawshaw HINCH            B6         6:31  Sam Crawshaw HINCH          B6   
11 (199)     0:57  Ben Tate LEICES               B6         8:10  Sam Crawshaw HINCH          B6   
12 (190)     0:21  A Tweed & W Hicks BARNAR      B6         8:35  Sam Crawshaw HINCH          B6   
13 (165)     1:00  Sam Crawshaw HINCH            B6         9:35  Sam Crawshaw HINCH          B6   
14 (164)     1:01  Sam Crawshaw HINCH            B6        10:36  Sam Crawshaw HINCH          B6   
15 (163)     0:39  Sam Crawshaw HINCH            B6        11:15  Sam Crawshaw HINCH          B6   
16 (161)     0:33  Ben Styman-Heighton STANDR    B6        11:54  Sam Crawshaw HINCH          B6   
17 (212)     1:14  Sam Crawshaw HINCH            B6        13:08  Sam Crawshaw HINCH          B6   
18 (192)     0:23  Toby Middleton WALMS          B6        13:48  Sam Crawshaw HINCH          B6   
Finish       0:31  Oliver Pringle STANDR         B6        14:20  Sam Crawshaw HINCH          B6   
            12:28  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B7

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (213)     0:27  William Wakelam STANDP        B7         0:27  William Wakelam STANDP      B7   
 2 (215)     0:57  James Bailey KSODA            B7         1:24  James Bailey KSODA          B7   
 3 (200)     0:42  Joe Hudd NORTON               B7         2:06  James Bailey KSODA          B7   
 4 (193)     0:58  James Bailey KSODA            B7         3:04  James Bailey KSODA          B7   
 5 (166)     1:03  James Bailey KSODA            B7         4:07  James Bailey KSODA          B7   
 6 (199)     0:38  James Bailey KSODA            B7         4:45  James Bailey KSODA          B7   
 7 (190)     0:16  Joe Hudd NORTON               B7         5:02  James Bailey KSODA          B7   
 8 (203)     1:31  James Bailey KSODA            B7         6:33  James Bailey KSODA          B7   
 9 (191)     0:52  James Bailey KSODA            B7         7:25  James Bailey KSODA          B7   
10 (201)     0:48  James Bailey KSODA            B7         8:13  James Bailey KSODA          B7   
11 (202)     0:51  Corey Bacon CARTME            B7         9:10  James Bailey KSODA          B7   
12 (198)     1:12  Joe Hudd NORTON               B7        10:22  James Bailey KSODA          B7   
13 (218)     0:54  Joe Hudd NORTON               B7        11:20  James Bailey KSODA          B7   
14 (162)     0:36  Ben Bayly BARNAR              B7        11:57  James Bailey KSODA          B7   
15 (161)     0:32  Sam Graham YARMSC             B7        12:30  James Bailey KSODA          B7   
16 (212)     0:59  Joe Hudd NORTON               B7        13:31  James Bailey KSODA          B7   
17 (192)     0:24  James Bailey KSODA            B7        13:55  James Bailey KSODA          B7   
Finish       0:28  Robert Seddon CANON           B7        14:29  James Bailey KSODA          B7   
            14:08  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B8

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (213)     0:22  Ethan Tebbutt TWYCR           B8         0:22  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
 2 (214)     0:21  Alistair Chapman BANCHO       B8         0:43  Alistair Chapman BANCHO     B8   
 3 (216)     1:02  Alistair Chapman BANCHO       B8         1:45  Alistair Chapman BANCHO     B8   
 4 (215)     0:50  Danny Lusardi LANCRG          B8         2:52  Dominic Dakin BIRKDA        B8   
 5 (200)     0:42  Felix Lunn KENILW             B8         3:38  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
 6 (186)     1:28  Ethan Tebbutt TWYCR           B8         5:06  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
 7 (166)     1:03  Danny Lusardi LANCRG          B8         6:21  Felix Lunn KENILW           B8   
 8 (199)     0:40  Ethan Tebbutt TWYCR           B8         7:04  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
 9 (190)     0:18  Alistair Chapman BANCHO       B8         7:28  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
10 (203)     1:35  Felix Lunn KENILW             B8         9:08  Alistair Chapman BANCHO     B8   
11 (194)     1:14  Felix Lunn KENILW             B8        10:29  Alistair Chapman BANCHO     B8   
12 (195)     0:54  Felix Lunn KENILW             B8        11:24  Alistair Chapman BANCHO     B8   
13 (202)     0:39  Sam Johnson TORQUA            B8        12:04  Alistair Chapman BANCHO     B8   
14 (170)     0:50  Matthew Brining YARMSC        B8        12:56  Alistair Chapman BANCHO     B8   
15 (217)     0:50  Ethan Tebbutt TWYCR           B8        13:51  Alistair Chapman BANCHO     B8   
16 (162)     0:23  Ethan Tebbutt TWYCR           B8        14:44  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
17 (161)     0:34  Dominic Dakin BIRKDA          B8        15:19  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
18 (164)     0:47  Ethan Tebbutt TWYCR           B8        16:06  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
19 (192)     0:43  Matthew Haddow UVHS           B8        16:53  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
Finish       0:30  Matthew Brining YARMSC        B8        17:29  Ethan Tebbutt TWYCR         B8   
            15:45  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course B9

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (219)     0:32  Matthew Clarke THEPER         B9         0:32  Matthew Clarke THEPER       B9   
 2 (220)     0:43  Thomas Howell COURTM          B9         1:15  Matthew Clarke THEPER       B9   
 3 (193)     1:29  Joseph Wright BANCHO          B9         2:45  Matthew Clarke THEPER       B9   
 4 (199)     1:46  Joseph Wright BANCHO          B9         4:39  Joseph Wright BANCHO        B9   
 5 (211)     0:40  Matthew Clarke THEPER         B9         5:25  Thomas Howell COURTM        B9   
 6 (181)     2:11  Joseph Wright BANCHO          B9         7:37  Thomas Howell COURTM        B9   
 7 (221)     1:33  Matthew Clarke THEPER         B9         9:15  Joseph Wright BANCHO        B9   
 8 (225)     0:42  Lweis Sullivan UVHS           B9        10:05  Joseph Wright BANCHO        B9   
 9 (226)     0:55  Joseph Wright BANCHO          B9        11:00  Joseph Wright BANCHO        B9   
10 (208)     1:54  Matthew Clarke THEPER         B9        13:19  Joseph Wright BANCHO        B9   
11 (195)     2:21  Matthew Clarke THEPER         B9        15:46  Matthew Clarke THEPER       B9   
12 (202)     0:38  Thomas Howell COURTM          B9        16:30  Joseph Wright BANCHO        B9   
13 (198)     1:02  Matthew Clarke THEPER         B9        17:34  Joseph Wright BANCHO        B9   
14 (162)     0:28  William Peet LEICES           B9        18:05  Joseph Wright BANCHO        B9   
15 (204)     0:47  Joseph Wright BANCHO          B9        18:52  Joseph Wright BANCHO        B9   
16 (192)     0:49  Joseph Wright BANCHO          B9        19:41  Joseph Wright BANCHO        B9   
Finish       0:29  Billy Robinson COCKER         B9        20:11  Joseph Wright BANCHO        B9   
            18:59  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G10

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (168)     0:31  Tara Schwarze EASING          G10        0:31  Tara Schwarze EASING        G10  
 2 (193)     1:49  Tara Schwarze EASING          G10        2:20  Tara Schwarze EASING        G10  
 3 (166)     1:04  Tara Schwarze EASING          G10        3:24  Tara Schwarze EASING        G10  
 4 (224)     0:56  Tara Schwarze EASING          G10        4:20  Tara Schwarze EASING        G10  
 5 (211)     0:40  Ashleigh Howells LOUGHB       G10        5:02  Tara Schwarze EASING        G10  
 6 (181)     2:28  Tara Schwarze EASING          G10        7:30  Tara Schwarze EASING        G10  
 7 (221)     1:48  Pippa Wyer FALLIB             G10        9:42  Tara Schwarze EASING        G10  
 8 (225)     0:44  Jenny Smith CLAYES            G10       10:39  Tara Schwarze EASING        G10  
 9 (208)     2:09  Tara Schwarze EASING          G10       12:48  Tara Schwarze EASING        G10  
10 (195)     2:36  Megan Ricketts BANCHO         G10       16:26  Tara Schwarze EASING        G10  
11 (202)     0:43  Eilidh Miller UVHS            G10       17:10  Tara Schwarze EASING        G10  
12 (198)     1:10  Megan Ricketts BANCHO         G10       18:29  Tara Schwarze EASING        G10  
13 (162)     0:32  Rebecca Aspin SACRED          G10       19:04  Tara Schwarze EASING        G10  
14 (204)     0:55  Megan Ricketts BANCHO         G10       20:02  Tara Schwarze EASING        G10  
15 (192)     0:52  Tara Schwarze EASING          G10       20:54  Tara Schwarze EASING        G10  
Finish       0:30  Jenny Smith CLAYES            G10       21:23  Tara Schwarze EASING        G10  
            19:27  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G11

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (168)     0:29  Emily Brown QUEENE            G11        0:29  Emily Brown QUEENE          G11  
 2 (229)     1:18  Abigail Mason BANCHO          G11        1:47  Emily Brown QUEENE          G11  
 3 (211)     3:49  Louise Adams HOLMHS           G11        5:40  Laura King ILKLEY           G11  
 4 (184)     2:33  Lucy Haines ILKLEY            G11        8:28  Lucy Haines ILKLEY          G11  
 5 (221)     0:58  Lucy Haines ILKLEY            G11        9:26  Lucy Haines ILKLEY          G11  
 6 (210)     2:44  Louise Adams HOLMHS           G11       12:38  Lucy Haines ILKLEY          G11  
 7 (206)     0:37  Lucy Haines ILKLEY            G11       13:15  Lucy Haines ILKLEY          G11  
 8 (223)     1:55  Emily Brown QUEENE            G11       15:31  Lucy Haines ILKLEY          G11  
 9 (180)     3:02  Laura Hindle POYNTO           G11       19:08  Lucy Haines ILKLEY          G11  
10 (173)     2:15  Lucy Haines ILKLEY            G11       21:23  Lucy Haines ILKLEY          G11  
11 (170)     2:04  Lucy Haines ILKLEY            G11       23:27  Lucy Haines ILKLEY          G11  
12 (162)     0:50  Laura King ILKLEY             G11       24:17  Lucy Haines ILKLEY          G11  
13 (169)     1:01  Lucy Haines ILKLEY            G11       25:18  Lucy Haines ILKLEY          G11  
14 (192)     0:38  Lucy Haines ILKLEY            G11       25:56  Lucy Haines ILKLEY          G11  
Finish       0:29  Laura Hindle POYNTO           G11       26:26  Lucy Haines ILKLEY          G11  
            24:42  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G12

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (220)     0:42  Chloe Potter STBREN           G12        0:42  Chloe Potter STBREN         G12  
 2 (229)     0:56  Hannah Cox GROBY              G12        1:40  Hannah Cox GROBY            G12  
 3 (182)     4:08  Cecilie Anderson GORDAN       G12        5:51  Cecilie Anderson GORDAN     G12  
 4 (174)     3:42  Hannah Cleary-Hughes LANCAS   G12        9:48  Hannah Cox GROBY            G12  
 5 (175)     2:40  Cecilie Anderson GORDAN       G12       12:31  Cecilie Anderson GORDAN     G12  
 6 (183)     1:18  Chloe Potter STBREN           G12       14:08  Cecilie Anderson GORDAN     G12  
 7 (223)     1:53  Chloe Potter STBREN           G12       16:07  Chloe Potter STBREN         G12  
 8 (221)     2:55  Jennifer Ricketts BANCHO      G12       19:45  Pippa Dakin SHEFFI          G12  
 9 (184)     1:05  Jennifer Ricketts BANCHO      G12       20:52  Pippa Dakin SHEFFI          G12  
10 (173)     2:22  Cecilie Anderson GORDAN       G12       23:29  Pippa Dakin SHEFFI          G12  
11 (170)     2:02  Hannah Cox GROBY              G12       25:56  Pippa Dakin SHEFFI          G12  
12 (162)     0:43  Jennifer Ricketts BANCHO      G12       26:53  Cecilie Anderson GORDAN     G12  
13 (207)     1:14  Cecilie Anderson GORDAN       G12       28:07  Cecilie Anderson GORDAN     G12  
14 (192)     0:25  Jennifer Ricketts BANCHO      G12       28:35  Cecilie Anderson GORDAN     G12  
Finish       0:27  Cecilie Anderson GORDAN       G12       29:02  Cecilie Anderson GORDAN     G12  
            26:32  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G13

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (220)     0:43  Natalie Beadle LANCAS         G13        0:43  Natalie Beadle LANCAS       G13  
 2 (229)     0:57  Helen Ockender LANCAS         G13        1:42  Natalie Beadle LANCAS       G13  
 3 (187)     1:56  Helen Ockender LANCAS         G13        3:40  Helen Ockender LANCAS       G13  
 4 (182)     1:56  Helen Ockender LANCAS         G13        5:36  Helen Ockender LANCAS       G13  
 5 (184)     2:50  Helen Ockender LANCAS         G13        8:26  Helen Ockender LANCAS       G13  
 6 (223)     2:57  Natalie Beadle LANCAS         G13       11:43  Helen Ockender LANCAS       G13  
 7 (183)     2:06  Alice Rigby YARMSC            G13       13:53  Helen Ockender LANCAS       G13  
 8 (222)     1:13  Natalie Beadle LANCAS         G13       15:07  Helen Ockender LANCAS       G13  
 9 (176)     1:11  Helen Ockender LANCAS         G13       16:18  Helen Ockender LANCAS       G13  
10 (209)     0:50  Alice Rigby YARMSC            G13       17:16  Helen Ockender LANCAS       G13  
11 (178)     1:59  Helen Ockender LANCAS         G13       19:15  Helen Ockender LANCAS       G13  
12 (179)     2:35  Natalie Beadle LANCAS         G13       22:03  Helen Ockender LANCAS       G13  
13 (205)     1:02  Alice Rigby YARMSC            G13       23:10  Helen Ockender LANCAS       G13  
14 (208)     2:55  Natalie Beadle LANCAS         G13       26:11  Helen Ockender LANCAS       G13  
15 (181)     1:38  Helen Ockender LANCAS         G13       27:49  Helen Ockender LANCAS       G13  
16 (173)     1:38  Natalie Beadle LANCAS         G13       29:58  Helen Ockender LANCAS       G13  
17 (197)     1:39  Natalie Beadle LANCAS         G13       31:51  Helen Ockender LANCAS       G13  
18 (170)     0:44  Natalie Beadle LANCAS         G13       32:39  Helen Ockender LANCAS       G13  
19 (169)     1:54  Helen Ockender LANCAS         G13       34:33  Helen Ockender LANCAS       G13  
20 (192)     0:41  Natalie Beadle LANCAS         G13       35:19  Helen Ockender LANCAS       G13  
Finish       0:33  Helen Ockender LANCAS         G13       35:52  Helen Ockender LANCAS       G13  
            33:57  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G5

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (167)     0:33  Lily-Rose Farmer OAKRID       G5         0:33  Lily-Rose Farmer OAKRID     G5   
 2 (200)     0:20  Sophie Gibson THEMIN          G5         1:10  Lily-Rose Farmer OAKRID     G5   
 3 (193)     1:12  Isobel McGerty BARNAR         G5         2:51  Maddy Batchelor OAKRID      G5   
 4 (166)     1:14  B Salmon & S Cutts BARNAR     G5         4:07  Florence Ward STANDP        G5   
 5 (165)     1:02  Kiranjeet Kalsi LEICES        G5         5:29  Alberta Fryer KSODA         G5   
 6 (164)     1:09  Lucy Seddon WALMS             G5         6:46  Alexandra Crawshaw HINCH    G5   
 7 (163)     0:39  Maddy Batchelor OAKRID        G5         7:36  Alexandra Crawshaw HINCH    G5   
 8 (161)     0:37  Alexandra Crawshaw HINCH      G5         8:13  Alexandra Crawshaw HINCH    G5   
 9 (212)     1:20  Florence Ward STANDP          G5         9:55  Alexandra Crawshaw HINCH    G5   
10 (192)     0:29  Florence Ward STANDP          G5        10:39  Alexandra Crawshaw HINCH    G5   
Finish       0:32  Maddy Batchelor OAKRID        G5        11:14  Alexandra Crawshaw HINCH    G5   
             9:07  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G6

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (167)     0:55  Rachel Duckworth CRICH        G6         0:55  Rachel Duckworth CRICH      G6   
 2 (200)     0:18  Rachel Duckworth CRICH        G6         1:13  Rachel Duckworth CRICH      G6   
 3 (193)     1:06  Rachel Duckworth CRICH        G6         2:19  Rachel Duckworth CRICH      G6   
 4 (166)     1:11  Lucy Bednall ABBOTH           G6         3:31  Rachel Duckworth CRICH      G6   
 5 (199)     0:54  Olivia Hall STANDP            G6         5:06  Lucy Walker STANDR          G6   
 6 (190)     0:18  Rachel Duckworth CRICH        G6         5:33  Lucy Walker STANDR          G6   
 7 (165)     1:04  Rachel Duckworth CRICH        G6         6:44  Rachel Duckworth CRICH      G6   
 8 (164)     1:05  Rachel Duckworth CRICH        G6         7:49  Rachel Duckworth CRICH      G6   
 9 (163)     0:41  Rachel Duckworth CRICH        G6         8:30  Rachel Duckworth CRICH      G6   
10 (161)     0:33  Rachel Duckworth CRICH        G6         9:03  Rachel Duckworth CRICH      G6   
11 (212)     1:01  Rachel Duckworth CRICH        G6        10:04  Rachel Duckworth CRICH      G6   
12 (192)     0:26  Lowri Thomas STANDP           G6        10:35  Rachel Duckworth CRICH      G6   
Finish       0:35  Rachel Duckworth CRICH        G6        11:10  Rachel Duckworth CRICH      G6   
            10:07  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G7

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (167)     0:30  Katie De La Motte YARMSC      G7         0:30  Katie De La Motte YARMSC    G7   
 2 (185)     1:14  Caitlin Irving KESWIC         G7         2:07  Caitlin Irving KESWIC       G7   
 3 (186)     0:44  Imogen Reed STANDP            G7         2:53  Caitlin Irving KESWIC       G7   
 4 (187)     0:56  Caitlin Irving KESWIC         G7         3:49  Caitlin Irving KESWIC       G7   
 5 (188)     0:36  Elektra Brown ABBOTH          G7         4:30  Caitlin Irving KESWIC       G7   
 6 (190)     1:36  Freya Woolgrove BEECHW        G7         6:33  Caitlin Irving KESWIC       G7   
 7 (203)     1:52  Holly Stodgell WALTON         G7         8:42  Merryn Stangroom UVHS       G7   
 8 (191)     0:56  Caitlin Irving KESWIC         G7         9:41  Merryn Stangroom UVHS       G7   
 9 (194)     0:33  Hannah Rumney KESWIC          G7        10:16  Caitlin Irving KESWIC       G7   
10 (201)     0:55  Holly Stodgell WALTON         G7        11:21  Merryn Stangroom UVHS       G7   
11 (196)     0:37  Tallulah Willoughby STANDP    G7        12:13  Merryn Stangroom UVHS       G7   
12 (197)     0:46  Charlotte Atkinson UVHS       G7        13:02  Merryn Stangroom UVHS       G7   
13 (163)     0:58  Merryn Stangroom UVHS         G7        14:00  Merryn Stangroom UVHS       G7   
14 (161)     0:33  Caitlin Irving KESWIC         G7        14:44  Merryn Stangroom UVHS       G7   
15 (212)     1:05  Hannah Rumney KESWIC          G7        16:01  Merryn Stangroom UVHS       G7   
16 (192)     0:24  Merryn Stangroom UVHS         G7        16:25  Merryn Stangroom UVHS       G7   
Finish       0:32  Merryn Stangroom UVHS         G7        16:57  Merryn Stangroom UVHS       G7   
            14:47  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G8

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (167)     0:46  Anika Schwarze EASING         G8         0:46  Anika Schwarze EASING       G8   
 2 (185)     1:09  Anika Schwarze EASING         G8         1:55  Anika Schwarze EASING       G8   
 3 (186)     0:36  Anika Schwarze EASING         G8         2:31  Anika Schwarze EASING       G8   
 4 (166)     1:05  Anika Schwarze EASING         G8         3:36  Anika Schwarze EASING       G8   
 5 (165)     0:54  Anika Schwarze EASING         G8         4:30  Anika Schwarze EASING       G8   
 6 (190)     1:04  Anika Schwarze EASING         G8         5:34  Anika Schwarze EASING       G8   
 7 (203)     1:31  Anika Schwarze EASING         G8         7:05  Anika Schwarze EASING       G8   
 8 (191)     0:54  Anika Schwarze EASING         G8         7:59  Anika Schwarze EASING       G8   
 9 (194)     0:29  Anika Schwarze EASING         G8         8:28  Anika Schwarze EASING       G8   
10 (195)     0:52  Anika Schwarze EASING         G8         9:20  Anika Schwarze EASING       G8   
11 (202)     0:46  Rosie Spencer COCKER          G8        10:07  Anika Schwarze EASING       G8   
12 (198)     1:24  Anika Schwarze EASING         G8        11:31  Anika Schwarze EASING       G8   
13 (162)     0:29  Anika Schwarze EASING         G8        12:00  Anika Schwarze EASING       G8   
14 (161)     0:34  Anika Schwarze EASING         G8        12:34  Anika Schwarze EASING       G8   
15 (212)     1:03  Anika Schwarze EASING         G8        13:37  Anika Schwarze EASING       G8   
16 (192)     0:24  Anika Schwarze EASING         G8        14:01  Anika Schwarze EASING       G8   
Finish       0:27  Anika Schwarze EASING         G8        14:28  Anika Schwarze EASING       G8   
            14:27  represents ideal time

 Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

Course G9

Control     Split  Name                          Class   Elapsed  Name                        Class
 1 (220)     0:41  Daisy Partridge HEDING        G9         0:41  Daisy Partridge HEDING      G9   
 2 (193)     1:34  Hannah Hateley WEAVER         G9         2:20  Hannah Hateley WEAVER       G9   
 3 (166)     1:03  Bethany Kippin HEAD           G9         3:27  Hannah Hateley WEAVER       G9   
 4 (199)     0:43  Hannah Hateley WEAVER         G9         4:10  Hannah Hateley WEAVER       G9   
 5 (211)     0:50  Rachel Potter WINTER          G9         5:03  Hannah Hateley WEAVER       G9   
 6 (181)     2:12  Daisy Partridge HEDING        G9         7:34  Hannah Hateley WEAVER       G9   
 7 (221)     1:47  Niamh Hunter COCKER           G9         9:25  Hannah Hateley WEAVER       G9   
 8 (208)     1:53  Daisy Partridge HEDING        G9        11:34  Hannah Hateley WEAVER       G9   
 9 (195)     2:38  Niamh Hunter COCKER           G9        14:22  Hannah Hateley WEAVER       G9   
10 (197)     1:03  Hannah Hateley WEAVER         G9        15:25  Hannah Hateley WEAVER       G9   
11 (198)     0:46  Bethany Kippin HEAD           G9        16:12  Hannah Hateley WEAVER       G9   
12 (162)     0:30  Eva Hinchcliffe LOUGHB        G9        16:44  Hannah Hateley WEAVER       G9   
13 (204)     0:53  Kirsty Cambell BANCHO         G9        17:40  Hannah Hateley WEAVER       G9   
14 (192)     0:52  Eilidh Cambell BANCHO         G9        18:36  Hannah Hateley WEAVER       G9   
Finish       0:31  Lucy Tonge KSODA              G9        19:13  Hannah Hateley WEAVER       G9   
            17:56  represents ideal time

Top, B10, B11, B12, B13, B5, B6, B7, B8, B9, G10, G11, G12, G13, G5, G6, G7, G8, G9

MERCS (c) 2014 Michael Napier