Return to class index, BSOC Home Page.
Goto previous class B7, next class B9
Splits for course B8

Results for Class B8
Length 2.9km, 40m climb, 15 controls (course B8)

  1  Christopher Nash         ASHTON  15:48   5.4 m/km
  2  Matthew Penellum         CHET    16:16   5.6
  3  Mike Vennard             SAND    16:21   5.6
  4  Sam Giles                BWS     16:57   5.8
  5  Matthew Elkington        KSSC    18:00   6.2
  6  Felix Barker             KCS     19:02   6.6
  7  Tom Williams             FHS     19:07   6.6
  8  John Cowper              KES     19:09   6.6
  9  Jamie Mackenzie          TCH     19:51   6.8
 10  Joshua Hope              KCS     20:08   6.9
 11  Matt Jeffery             KSODA   20:59   7.2
 12  Hugh Guise               KES     21:04   7.3
 13  Nicholas Bennett         SAS     21:06   7.3
 14  Jack Stuckes             KSODA   21:14   7.3
 15  Sergie Pankevitch        BLS     21:30   7.4
 16  Tim Brown                KCS     21:34   7.4
 17  Rory Coutts              BHPS    21:37   7.5
 18  William Preece           FHS     21:51   7.5
 19  Oliver Williams          SAND    22:14   7.7
 20  Charlie Raine            CHET    22:43   7.8
 21  Sam Jefferson            UVHS    23:10   8.0
 22  Ben Basford              KSSC    23:12   8.0
 23  Sam Storey               CHET    23:19   8.0
 24  William Hartz            SASP    23:20   8.0
 25  Jonathan Heybrock        TPS     23:22   8.1
 26  Alex Crow                NOTTHS  23:26   8.1
 27  Jack Peglar              KHSS    23:31   8.1
 28  Michael Green            COCK    23:37   8.1
 29  Joe Nolan                KEAS    23:43   8.2
 30  Andrew Wilson            BRG     23:52   8.2
 31  Malachy Buck             UVHS    23:55   8.2
 32  Ivo Hayes                CULF    23:56   8.3
 33  Jack Tavinor             SWANMS  24:20   8.4
 34  Will Roper               KSODA   24:39   8.5
 35  Dominic Strange          LRG     24:40   8.5
 36  Andrew Benson            UVHS    24:43   8.5
 37  George Webbon            KHSS    25:52   8.9
 38  James Barnes             BLS     26:10   9.0
 39  Ryan Peggs               THORN   26:19   9.1
 40  Jack Sorrell             KSSC    26:28   9.1
 41  David Oyle               LRG     26:29   9.1
 42  Edward Hilton            SAS     26:38   9.2
 43  George Butler            SJCS    26:44   9.2
 44  Michael Wilkinson        BHPS    26:56   9.3
 45  Nick Sparks              SAND    27:25   9.5
 46  Billy Baddeley           SASP    27:31   9.5
 47  Matthew Story            SBCHS   27:43   9.6
 48  Laurence Pryn            BGS     27:53   9.6
 49  James Graham             BGS     28:00   9.7
 50  William West             BGS     28:15   9.7
 51  Ryan Hutchinson          KSSC    28:38   9.9
 52  Tom McAuliffe            BGS     28:58  10.0
 53  Guy Hall                 SAS     29:35  10.2
 54  Alexander Kendall        BGS     30:05  10.4
 55  Harry Carter             UVHS    30:37  10.6
 56  Martin Sherlaw           KEAS    30:41  10.6
 57  Tim Burrows & Steve Johnson
                              KSSC    31:08  10.7
 58  Madhav Lala              KEAS    31:39  10.9
 59  Chris Holt               FHS     31:48  11.0
 60  Jonathon Cairns          COCK    32:50  11.3
 61  Sam Lomas                FHS     34:29  11.9
 62  Alisatair Swarbrick      LRG     36:21  12.5
 63  Calum Walker             KHSS    37:04  12.8
 64  Joe Bonham-Carter        REDGR   37:54  13.1
 65  Hugo Godbody             TCH     38:26  13.3
 66  Ryan Lovell              BPSS    41:17  14.2
 67  Jack Pittaway            KHSS    41:57  14.5
 68  Kiaran Rateliffe         KEAS    48:29  16.7
 69  James Forsyth            KSSC    49:55  17.2
dsq  Martin Hawes             COCK    36:56      
     Kate Douglas             UVHS    rtd        
     Kieron Allsop            SAND    rtd        

Return to Top, class index, BSOC Home Page.
Goto previous class B7, next class B9
Splits for course B8

Any queries, errors, or omissions should in the first instance be addressed to Michael Napier 0115 928 9663,

Results service provided by MERCS.