Individual Results

Year 5 Girls Boys
Year 6 Girls Boys
Year 7 Girls Boys
Year 8 Girls Boys
Year 9 Girls Boys
Year 10/11 Girls Boys
Year 12/13 Girls Boys

Scoring

10 points per correct control, 5 point penalty for each minute or part thereof over the allotted time

Return to
Index page, BSOA Home Page

Year 5 Girls (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Emma Le Marchand              The Kings School                100 (41:11)
2   S McLeod O Haselhurst         Bramcote Lorne School           100 (41:17)
3   Grace Wright                  The Kings School                100 (41:23)
4   Hayley Turner                 The Kings School                 95 (45:23)
5   Rosemary Hartmann             Wyche C of E Primary School      90 (35:22)
6   Fiona Claxton                 Cropwell Bishop Primary School   90 (36:56)
7   Imogen White                  Cotham School                    70 (32:14)
8   Suzie Chapman                 Middleton Primary School         70 (46:17)
9   Rachel Dugdale                Christ the King R.C. Primary S   40 (43:52)
10  Lizzie Baxter                 The Kings School                 20 (28:41)
11  Renee Edem                    St Richard's R.C. Primary Scho  -15 (67:26)
12  E.O'Brien J.McCreery          St Richard's R.C. Primary Scho  -30 (60:38)
13  Hannah Edmonds                The Kings School               -110 (74:55)
14  Eloise Sullivan               Hambleton C E Primary School   -165 (95:11)
15  Stephanie Hamer               Hambleton C E Primary School   -185 (99:12)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 5 Boys (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Leigh Bowerman                King Henry VIII Junior School   135 (45:24)
2   Elliot Haines                 Kingswood Prep School           110 (41:11)
3   Paul Roe                      Hambleton C E Primary School    100 (39:24)
4   Tomas Smare                   Burford School                   90 (37:28)
5   Ryan Crawley                  Hambleton C E Primary School     90 (39:54)
6   Martin Rowe                   Burford School                   90 (40:33)
7   Duncan Leeson                 The Kings School                 90 (41:12)
8   Matthew Morris                King Henry VIII Junior School    85 (45:56)
9   Ben Cripps                    Hambleton C E Primary School     80 (40:18)
10  Craig Thompson                Middleton Primary School         80 (44:03)
11  R.McGinty D Cheetham          St Richard's R.C. Primary Scho   65 (47:33)
12  Quentin Cradock-Watson        Kingswood Prep School            60 (35:08)
13  M Lee J Keywood               Bramcote Lorne School            60 (38:16)
14  Alex Roberts                  The Kings School                 60 (50:22)
15  Kyah Campbell                 St Richard's R.C. Primary Scho   55 (49:07)
16  Stuart Gascoigne              Hambleton C E Primary School     55 (51:31)
17  James Breen                   St Richard's R.C. Primary Scho   45 (55:53)
18  Philip Earp                   King Henry VIII Junior School    35 (51:59)
19  Guy Pearce                    Cotham School                    30 (54:12)
20  Z. Lennon J.Wood              St Richard's R.C. Primary Scho   30 (56:37)
21  James Gillett                 The Kings School                 25 (49:55)
22  Jonathan Watts                Kingswood Prep School            15 (55:51)
23  D Moffitt P Park              Christ the King R.C. Primary S    5 (61:43)
24  Finbar Ennis                  Christ the King R.C. Primary S  -20 (60:57)
25  Ryan Needham                  St Richard's R.C. Primary Scho -105 (71:54)
26  S.Cusack K.Noonan             St Richard's R.C. Primary Scho -120 (76:03)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 6 Girls (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Alice Leake                   Hambleton C E Primary School    150 (41:00)
2   Caitlin Imray                 King Henry VIII Junior School   130 (44:37)
3   Heather Hartmann              Wyche C of E Primary School     120 (33:33)
4   R.Gavin J.Gillespie           King Henry VIII Junior School   120 (39:03)
5   Jessica Dunkley               King Henry VIII Junior School   110 (37:28)
6   Olivia Pearson                Burford School                  110 (40:26)
7   Cara Evans                    The Kings School                110 (44:51)
8   Adele Pearson                 Burford School                  110 (44:55)
9   Harriet Andrews               Hambleton C E Primary School    110 (46:43)
10  Susan Bruiznzeels             Burford School                  100 (27:25)
11  D Tesh E Larsen               Bramcote Lorne School           100 (35:54)
12  R West M Merghani             Middleton Primary School        100 (42:11)
13  Katie Relihan                 St Richard's R.C. Primary Scho  100 (42:51)
14  L Cameron E Parkinson         Bramcote Lorne School            90 (31:27)
15  Anniek Bruijnzeels            Burford School                   90 (34:27)
16  Nicola Taylor                 St Richard's R.C. Primary Scho   85 (45:19)
17  L.Bonser D.Molloy             King Henry VIII Junior School    85 (47:47)
18  G Hopley N Baskerville        Oldfields Hall Middle School     80 (35:58)
19  Alex Jones                    King Henry VIII Junior School    80 (43:45)
20  Elizabeth Richardson          Hambleton C E Primary School     80 (46:41)
21  Kiri Pearce                   Cotham School                    70 (36:27)
22  Stephanie Bishop              King Henry VIII Junior School    70 (41:29)
23  Kadie McCreery                St Richard's R.C. Primary Scho   55 (49:36)
24  Emma Ryah                     St Richard's R.C. Primary Scho   55 (53:09)
25  F Green K Wilson              Oldfields Hall Middle School     50 (39:57)
26  R Wells A Bennett             Bramcote Lorne School            50 (42:30)
27  Y Clews H Evans               Oldfields Hall Middle School     40 (44:02)
28  C Sutherland J Foster         Middleton Primary School         10 (60:23)
29  Laura Halligan                St Richard's R.C. Primary Scho   10 (60:52)
30  Lauren Trochymenko            St Richard's R.C. Primary Scho    0 (64:37)
31  F Lee H Evans                 Oldfields Hall Middle School    -20 (56:16)
32  Louise Muldoon                St Richard's R.C. Primary Scho  -45 (65:08)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 6 Boys (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Matthew Halliday              King Henry VIII Junior School   125 (47:13)
2   Stuart Thompson               Middleton Primary School        120 (31:41)
3   Stephane Rouschmeyer          Roke Primary School             120 (41:14)
4   Edward Saunders               King Henry VIII Junior School   120 (43:16)
5   S Hempsall R Smee             Bramcote Lorne School           110 (36:24)
6   Robbie White                  Cotham School                   110 (40:13)
7   Ian Ahuja                     Burford School                  110 (40:59)
8   Louis Crawley                 Hambleton C E Primary School    110 (41:02)
9   Jamie Pearson                 Burford School                  110 (43:18)
10  Daniel Allinson               Burford School                  110 (44:58)
11  J Sizer M Gillmore            Bramcote Lorne School           100 (36:14)
12  Toby Gomm                     Burford School                  100 (39:31)
13  Michael Johnson               Burford School                   90 (25:33)
14  James Eglon                   Roke Primary School              90 (40:15)
15  Edward Bell                   King Henry VIII Junior School    90 (41:55)
16  Evan Black                    Burford School                   90 (41:59)
17  Peter Weatherby               St Richard's R.C. Primary Scho   90 (46:26)
18  Nathan O'Doherty              King Henry VIII Junior School    85 (49:25)
19  Matthew Davies                Oldfields Hall Middle School     80 (29:56)
20  Callum Bridger                Burford School                   70 (30:29)
21  Luke Roper-Browning           St Richard's R.C. Primary Scho   70 (50:36)
22  A Smallwood C Coates          Oldfields Hall Middle School     65 (47:43)
23  J Brook S Hunter              Middleton Primary School         60 (48:20)
24  Shaun Howell                  Kingswood Prep School            55 (45:33)
25  Aria Rahmanian                The Kings School                 55 (49:39)
26  Sunny Sahota                  King Henry VIII Junior School    55 (49:46)
27  Ross Glover                   Hambleton C E Primary School     50 (39:16)
28  Matthew Dugdale               Christ the King R.C. Primary S   50 (40:33)
29  Matthew Farrar                Hambleton C E Primary School     45 (47:47)
30  Simon Walker                  Christ the King R.C. Primary S   45 (51:24)
31  Rhys Savage                   Roke Primary School              40 (41:16)
32  Alex Swain                    Roke Primary School              30 (39:18)
33  Matthew Room                  Christ the King R.C. Primary S   30 (50:52)
34  Yuki Inoue                    Kingswood Prep School            25 (57:10)
35  C Hitt J Hurrell              Middleton Primary School         20 (54:25)
36  Craig Chapman                 Middleton Primary School         15 (53:31)
37  James Brennan                 St Richard's R.C. Primary Scho    0 (70:31)
38  Daniel Kneen                  Hambleton C E Primary School     -5 (55:44)
39  J Reiss J Simpson             Middleton Primary School        -20 (58:26)
40  Oliver Hughes                 Christ the King R.C. Primary S  -25 (65:47)
41  Lee Needham                   St Richard's R.C. Primary Scho -105 (89:39)
42  Patrick Baldwin               The Kings School               -110 (78:14)
43  Rory McKenna                  The Kings School               -125 (71:23)
44  Jonathan Preston              The Kings School               -135 (81:50)
45  Andrew Jackson                St Richard's R.C. Primary Scho -150 (100:14)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 7 Girls (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Sarah Claxton                 Toot Hill                       150 (42:23)
2   Emily Garside                 Walton High School              150 (42:45)
3   E Lester R Howard             Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  120 (40:55)
4   Lizzie Saunders               King Henry VIII Senior School   110 (38:20)
5   N Hudson H Carter             Oldfields Hall Middle School    100 (26:43)
6   Catherine Alexander           The Mount School                100 (36:52)
7   Becky Turner                  The Kings School                 95 (45:07)
8   Zoe Milton                    King Henry VIII Senior School    95 (45:53)
9   Rebecca Smith                 King Henry VIII Senior School    90 (43:49)
10  Mandeep Sahota                King Henry VIII Senior School    75 (49:27)
11  Lizzie Creek                  King Henry VIII Senior School    70 (35:37)
12  Sarah Bartram                 The Mount School                 45 (49:49)
13  S Hood C Gordon               Oldfields Hall Middle School     45 (57:48)
14  Alix Wareham                  King Henry VIII Senior School    40 (43:32)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 7 Boys (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Matthew Wallace               Nottingham High school          130 (38:28)
2   Patrick Wright                Cotham School                   120 (39:38)
3   John Richardson               The Kings School                120 (43:26)
4   B Johnson C Keiller           Bramcote Lorne School           120 (44:25)
5   Leo Palmer                    Cotham School                   110 (37:15)
6   Andrew Williams               King Edward VI Aston School     110 (37:23)
7   W Viles S Simmons             King Edward VI Aston School     110 (37:54)
8   David Witts                   King Henry VIII Senior School   110 (39:34)
9   Oliver Staves                 Nottingham High school          110 (41:53)
10  James Harris                  The Kings School                110 (42:19)
11  Andrew McGlen                 Tuxford Comprehensive School    110 (44:40)
12  James Heaton                  Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  100 (30:27)
13  Michael Pullen                The Chase, Malvern              100 (35:04)
14  James Turner                  The Chase, Malvern              100 (37:03)
15  J Kirk T Evans                Oldfields Hall Middle School    100 (39:37)
16  Ryan Nokes                    Walton High School               90 (35:57)
17  E Sturgess R Beedh            King Edward VI Aston School      90 (36:36)
18  Ian Roberts                   The Kings School                 90 (41:33)
19  S Hayward J Bamford           King Edward VI Aston School      90 (44:20)
20  Alastair Mathie               Oldfields Hall Middle School     90 (48:48)
21  Scott Bowerman                King Henry VIII Senior School    85 (47:01)
22  David C Williams              King Edward VI Aston School      80 (38:17)
23  Alex Laidlaw                  The Kings School                 80 (38:30)
24  Jonathan Morley               Nottingham High school           80 (44:13)
25  Narvind Johal                 Nottingham High school           75 (45:49)
26  A Calland N Johnston          Anfield Comprehensive            60 (50:12)
27  P Grindey R Davidson          Oldfields Hall Middle School     55 (49:44)
28  Edward Macdonald              Nottingham High school           50 (50:27)
29  Jose Maze                     The Chase, Malvern               40 (48:12)
30  John Armitage                 Nottingham High school           20 (33:47)
31  E Green W Maelin              Oldfields Hall Middle School     15 (61:21)
32  John Dodd                     King Henry VIII Senior School    10 (60:17)
33  Alex Doddy                    Nottingham High school          -25 (53:33)
34  T Hodgson A Biggs             Bramcote Lorne School           -60 (70:16)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 8 Girls (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Joanna Halliday               King Henry VIII Senior School   150 (41:48)
2   Sarah Scott                   King Henry VIII Senior School   120 (31:26)
3   Laura Grue                    Anfield Comprehensive           120 (32:45)
4   Rachel Smith                  Oldfields Hall Middle School    110 (40:01)
5   Florence Marsden              The Mount School                110 (40:08)
6   Helen Buss                    The Mount School                105 (49:27)
7   Tamsin Smith                  Oldfields Hall Middle School    100 (38:15)
8   Fiona Roberts                 King Henry VIII Senior School   100 (38:21)
9   Charlotte Smith               Oldfields Hall Middle School    100 (39:36)
10  Joanne Cawser                 Oldfields Hall Middle School    100 (39:42)
11  Alison Crewe Smith            King Henry VIII Senior School   100 (39:52)
12  Michelle Carter               Oldfields Hall Middle School    100 (40:28)
13  Victoria Whittaker            Oldfields Hall Middle School    100 (42:33)
14  Chloe Bell                    King Henry VIII Senior School   100 (44:10)
15  Leah Gavin                    King Henry VIII Senior School    90 (48:06)
16  Rebecca Bartram               The Mount School                 85 (49:36)
17  Michelle Amadi                Hackney Free & Parochial Schoo   80 (38:39)
18  Emily Andrews                 The Mount School                 80 (46:36)
19  Rachel Grandey                Acklam Grange                    70 (36:56)
20  E Percival D Britten          Sutton Centre Community Colleg   60 (35:20)
21  Stephanie Coates              Oldfields Hall Middle School     40 (54:57)
22  N Goncearenk S Arnold         Sutton Centre Community Colleg   30 (46:35)
23  Leanne Cliff                  Oldfields Hall Middle School     25 (57:38)
24  Doyin Akinyemi                Hackney Free & Parochial Schoo   -5 (61:34)
25  Chelsea Turner                Hackney Free & Parochial Schoo  -60 (66:09)
26  J Lynk J Cooke                Sutton Centre Community Colleg -215 (101:40)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 8 Boys (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Robert Farrington             John Masefield High School      200 (38:29)
2   Daniel Hartmann               The Chase, Malvern              200 (42:22)
3   Chris Smithard                Wirral Grammar School           180 (46:11)
4   Francis Newsom                King Edward VI Aston School     160 (42:56)
5   Daniel Alexander              Hackney Free & Parochial Schoo  150 (43:27)
6   Chris Embrey                  King Edward VI Aston School     150 (44:45)
7   Tom Pritchard                 Kingswood School                140 (42:22)
8   Jimmy Lau                     Kingswood School                130 (40:22)
9   William Davies                Oldfields Hall Middle School    130 (41:12)
10  Start 11:00                   Earls High School               130 (46:17)
11  Aaron Mintoft                 King Edward VI Aston School     120 (36:03)
12  Chris Wilson                  Anfield Comprehensive           120 (41:00)
13  David Burnett                 Oldfields Hall Middle School    120 (44:12)
14  James Lander                  King Henry VIII Senior School   120 (44:47)
15  Michael Brain                 The Chase, Malvern              115 (47:52)
16  A Franks R Jackson            Bramcote Lorne School           110 (36:50)
17  Raymond Leung                 Kingswood School                110 (39:48)
18  Paul Minshall                 Nottingham High school          110 (40:47)
19  Simon Davies                  Wirral Grammar School           110 (42:05)
20  Michael Donahue               Anfield Comprehensive           110 (48:15)
21  Daniel Gray                   Manchester Grammar School       105 (45:41)
22  Nick Solly                    King Edward VI Aston School     100 (32:47)
23  Matthew McGinlay              Oldfields Hall Middle School    100 (37:06)
24  Robert Salisbury              Anfield Comprehensive           100 (39:43)
25  Ben Coulson                   Oldfields Hall Middle School    100 (42:14)
26  Dan Goucher                   King Edward VI Aston School      95 (45:54)
27  Andrew Page                   Nottingham High school           90 (36:45)
28  Ben Wimble                    Warlingham Secondary School      90 (38:16)
29  M Palmer E Harris             Sutton Centre Community Colleg   90 (39:14)
30  Ari Johnson                   Hackney Free & Parochial Schoo   90 (44:26)
31  Chris Burns                   Anfield Comprehensive            90 (44:53)
32  Mitchell Dobrzynski           Sutton Centre Community Colleg   80 (26:34)
33  Lorenz Small                  Hackney Free & Parochial Schoo   70 (48:23)
34  Jon Holdsworth                Wirral Grammar School            65 (51:06)
35  John Nicholson                Anfield Comprehensive            55 (53:54)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 9 Girls (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Nadine Wright                 King Henry VIII Senior School   165 (45:21)
2   Hannah Thackrah               King Henry VIII Senior School   150 (43:35)
3   Kylle Matthews                The Mount School                120 (38:39)
4   Nia Nokes                     Walton High School              110 (40:49)
5   Allishea Robinson             Hackney Free & Parochial Schoo   30 (50:33)
6   Naomi Williams                Hackney Free & Parochial Schoo   25 (59:33)
7   Fatma Cokgezici               Hackney Free & Parochial Schoo    0 (60:41)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 9 Boys (45 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Matt Lyle                     Kingswood School                230 (40:32)
2   Thomas Heaton                 Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  190 (43:15)
3   Matthew Turner                King Edward VI Aston School     160 (34:15)
4   Stephen Williams              King Edward VI Aston School     150 (42:06)
5   Carl Jenkins                  John Masefield High School      140 (42:07)
6   Max Wade                      King Henry VIII Senior School   140 (42:18)
7   Ben Bates                     The Chase, Malvern              140 (46:33)
8   Richard Stone                 King Henry VIII Senior School   135 (45:09)
9   Peter Bowen                   Nottingham High school          130 (35:01)
10  Thomas Quinn                  Hackney Free & Parochial Schoo  130 (42:06)
11  Edward Marston                Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  130 (46:03)
12  Meredith Lloyd                Kingswood School                130 (52:20)
13  Lenval Greer                  Hackney Free & Parochial Schoo  120 (38:52)
14  Joseph O'Neill                Anfield Comprehensive           120 (40:37)
15  Mark Rawlings                 King Henry VIII Senior School   110 (43:00)
16  Owen Savage                   Warlingham Secondary School     110 (44:07)
17  Robert Newnham                King Edward VI Aston School     110 (44:20)
18  David Ferguson                King Edward VI Aston School     110 (44:20)
19  Lucas Ashworth                John Masefield High School      110 (46:04)
20  Duncan Harris                 Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  105 (47:24)
21  Tom Lloyd                     Wirral Grammar School           105 (49:04)
22  Chris Wright                  Kingswood School                100 (46:58)
23  James Woods                   Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  100 (48:23)
24  David Hart                    King Edward VI Aston School      95 (51:53)
25  Lee Kevan                     Anfield Comprehensive            90 (46:55)
26  James Morgan                  Kingswood School                 90 (60:30)
27  Mike James                    Wirral Grammar School            80 (46:41)
28  Edward Wright                 Cotham School                    75 (51:49)
29  Joe Weston                    Bacup & Rawtenstall Grammar Sc   50 (52:44)
30  Duncan Macdonald              Cotham School                    45 (59:02)
31  Daniel Thomas                 Hackney Free & Parochial Schoo   35 (59:59)
32  Craig Butchart                Wirral Grammar School            15 (47:38)
33  C Lowe V Onay                 Hackney Free & Parochial Schoo   15 (57:03)
34  A Siddiali A Jafer            Hackney Free & Parochial Schoo  -40 (72:07)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 10/11 Girls (60 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Jessica Halliday              King Henry VIII Senior School   260 (59:11)
2   Joanna Thompson               Walton High School              240 (50:58)
3   Laura Lancaster               The Mount School                230 (57:59)
4   Megan Greenhall               King Henry VIII Senior School   220 (54:48)
5   Victoria Smith                King Henry VIII Senior School   220 (58:38)
6   Rachel Biles                  King Henry VIII Senior School   210 (50:45)
7   Lara Cadney                   Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  190 (54:56)
8   Carol White                   King Edwards Handsworth         190 (55:30)
9   Emme Blane                    The Mount School                180 (53:44)
10  Sarah Rhodes                  King Henry VIII Senior School   160 (56:22)
11  Emma Plant                    Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  150 (56:16)
12  Carla Harris                  Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  150 (58:13)
13  Rosa Bellamy                  The Mount School                140 (54:41)
14  Rachael Crewe Smith           King Henry VIII Senior School   130 (54:07)
15  Sandy Emmerson                The Mount School                130 (59:24)
16  Lucy Grue                     Anfield Comprehensive           110 (49:46)
17  Eleanor Roberts               King Henry VIII Senior School   110 (53:10)
18  Rachael Haggie                The Mount School                110 (58:29)
19  Harriet Joseph                King Henry VIII Senior School    75 (62:03)
20  Lizzy Jackson                 The Mount School                 50 (75:33)
21  Kathryn Stuart                King Henry VIII Senior School   -25 (94:42)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 10/11 Boys (60 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   T Billam                      West Bridgford School           270 (41:18)
2   Tim Bagguley                  Nottingham High school          270 (46:46)
3   Rhys Findlay-Robinson         St Richard Gwyn R.C. High Scho  270 (47:42)
4   Daniel Halliday               King Henry VIII Senior School   270 (49:37)
5   Iain Embrey                   King Edward VI Aston School     270 (52:43)
6   Richard Ganley                King Henry VIII Senior School   270 (53:47)
7   Gareth Little                 Walton High School              270 (54:00)
8   Stephen Robinson              Sutton Centre Community Colleg  250 (58:12)
9   Tim Capron                    Reading Bluecoat School         240 (55:43)
10  Neil Dowse                    King Edward VI Aston School     240 (58:13)
11  David L Williams              King Edward VI Aston School     230 (44:15)
12  Ben Smith                     Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  230 (46:47)
13  Iain Brown                    Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  220 (54:43)
14  Lloyd Owen                    Cotham School                   220 (58:01)
15  Michael George                King Edward VI Aston School     220 (61:50)
16  James Seddon                  Nottingham High school          215 (64:38)
17  Ian Farrington                Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  210 (50:10)
18  Nick Hallsworth               Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  210 (56:33)
19  Tom Wilson                    Nottingham High school          205 (60:13)
20  Felix Palmer                  Cotham School                   200 (56:05)
21  Andrew Denner                 Cotham School                   200 (57:32)
22  Benjamin Grandey              Acklam Grange                   200 (58:52)
23  T Brydges                     West Bridgford School           195 (60:07)
24  Matthew Forester              Nottingham High school          195 (60:27)
25  J Best                        West Bridgford School           190 (59:18)
26  David Sumner                  Nottingham High school          190 (61:05)
27  A Tongue                      West Bridgford School           185 (60:08)
28  Damien Roberts                King Henry VIII Senior School   180 (56:42)
29  James Begg                    King Edward VI Aston School     170 (51:55)
30  Robert Plant                  Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  170 (54:36)
31  Aled Jones                    King Edward VI Aston School     170 (55:05)
32  Gary Grue                     Anfield Comprehensive           165 (60:33)
33  James Edgar                   Anfield Comprehensive           160 (55:19)
34  Andrew Harvey                 King Edward VI Aston School     160 (56:17)
35  Andrew Moore                  Anfield Comprehensive           160 (56:22)
36  Mark Sochon                   King Edward VI Aston School     160 (57:35)
37  George Disney                 Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  160 (58:42)
38  Peter Hodgson                 King Edward VI Aston School     160 (58:46)
39  Matthew Nicholls              King Edward VI Aston School     150 (51:14)
40  David Darlington              Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  150 (55:13)
41  William Heaps                 Anfield Comprehensive           150 (55:16)
42  Richard Turner                Nottingham High school          140 (57:29)
43  Dayne Powell                  Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  140 (58:47)
44  O Tapp-Scotting               West Bridgford School           130 (61:28)
45  Oliver Shermer                King Edward VI Aston School     125 (64:11)
46  Tom Bramall                   King Edward VI Aston School     115 (60:43)
47  A Houldswort F Tapp- Scotting West Bridgford School           110 (46:42)
48  Andrew Waller                 Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  110 (67:20)
49  Jamie Hampson                 Bacup & Rawtenstall Grammar Sc  105 (68:51)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 12/13 Girls (60 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Becca Maxted                  King Henry VIII Senior School   200 (57:36)
2   Lisa Young                    King Henry VIII Senior School   200 (58:35)
3   Vicky Stuart                  King Henry VIII Senior School   200 (61:14)
4   Suzanne Abbott                The Mount School                195 (60:21)
5   Caroline Munden               King Henry VIII Senior School   190 (55:31)
6   Rachel Lander                 King Henry VIII Senior School   170 (56:44)
7   Sophie Dodd                   King Henry VIII Senior School   160 (52:57)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Year 12/13 Boys (60 minute score)

Pos Name                          School                        Score (time)
1   Robert Little                 Walton High School              270 (43:46)
2   Nick James                    Nottingham High school          270 (46:02)
3   Colin Olivant                 High Pavement 6th Form College  270 (49:10)
4   Matthew Dickinson             Loughborough Grammar School     270 (50:10)
5   Ben Coates                    King Edward VI Aston School     270 (54:51)
6   Alisdair Langstaff            King Edward VI Aston School     270 (56:22)
7   Alex de Jonge                 Nottingham High school          270 (58:34)
8   Jon Wright                    Nottingham High school          260 (58:47)
9   Dominic Longley               Nottingham High school          250 (52:13)
10  Robert Collin                 King Edward VI Aston School     240 (55:36)
11  Tom Kempton                   Nottingham High school          220 (55:59)
12  Martin Rowe                   King Edward VI Aston School     220 (58:38)
13  Ben Organ                     King Edward VI Aston School     220 (59:01)
14  Adam Stirk                    York College                    210 (55:45)
15  Tom Smith                     King Edward VI Aston School     210 (59:44)
16  William Sherlaw               King Edward VI Aston School     205 (60:16)
17  Nicholas Wigley               King Edward VI Aston School     200 (58:11)
18  Antony Maguire                King Edward VI Aston School     200 (60:00)
19  Stephen Iwanek                King Henry VIII Senior School   170 (61:07)
20  Sam Hornbrook                 King Henry VIII Senior School   160 (56:39)
21  Chris Bielby                  York College                    150 (53:33)
22  Tom Sherlaw                   King Edward VI Aston School     140 (50:23)
23  Gary Chow                     King Henry VIII Senior School    75 (62:58)
Return to
Top, Index page, BSOA Home Page

Any queries, errors, or omissions should in the first instance be addressed to Michael Napier tel (0115) 928 9663, mobile 07771 660892, e-mail mnapier@cix.co.uk

Results service provided by MERCS.